Občané Drážďan s uprchlíky uspořádali festival a zaplnili sál – reportáž

S projektem Příběhy uprchlíků jsme se v neděli vydali již na třetí cestu do Drážďan. Jeli jsme dvěma auty a bylo nás devět. Byla to zatím největší výprava, protože nás nalákal festival „Meet new friends“ – pořádaný dobrovolníky, kulturními institucemi, městem i samotnými uprchlíky.

S Abdulem na čaji

S Abdulkaderem na čaji

Návštěva Drážďan ale začala klasicky, díky Abdulovi jsme se v kavárně na nádraží potkali se syřany Abdulrazzaakem (počítačový system inženýr) a Williamem.

Abdul po skončení rozhovoru s Williamem

Abdul po skončení rozhovoru s Williamem

Natočili jsme další dva rozhovory a poslouchali o velmi nebezpečném útěku ze Sýrie, přátelských Turcích i těžkostech v začátcích v Německu. Bohužel také o ztrátách na životech v rodině a touze pomoci ostatním členům, kteří jsou stále v Sýrii.

Po rozhovorech jsme se přesunuli do Albertinum, což je v podstatě galerie umění. Nyní ale ve velkém vnitřním nádvoří hostila velkou akci pro poznávání místních a nově příchozích – uprchíků.

Meet new friends - akce dobrovolníků a uprchlíků v Drážďanech

Meet new friends – akce dobrovolníků a uprchlíků v Drážďanech

Akce se jmenovala Meet new friends a skutečně naplňovala tento svůj název – sál se brzy zaplnil, takže už další lidé ani nemohli být vpouštění do budovy a část naší skupiny bohužel musela zůstat venku. Pro nás uvnitř bylo cílem vyměnit si kontakty s dobrovolníky, pozdravit se s uprchlíky, které známe  a natočit atmosféru uvnitř.

Hned po příchodu nám ukázal část prostor Hans-Heiko Seifert, u kterého jsme byli na první cestě na snídani s organizací organizující ubytovací dům pro 60 uprchlíků. Dále jsme potkali Abdula s Kamalem, Amera a další. Bylo tam mnoho lidí, stánků a akcí. Například fotbalový klub nabízel registraci, další stánky nabízely volné lístky nejrůznějších kulturních institucí – stačí přijít s kamarádem-uprchlíkem a dostanete lístky zdarma. Příklad jedné z akcí.

Stačilo přijít s kamarádem-uprchlíkem a mohli jste vyrazit zdarma za kulturou

Stačilo přijít s kamarádem-uprchlíkem a mohli jste vyrazit zdarma za kulturou

Uprostřed nádvoří pak bylo podium a hrála hudba. My jsme rozdávali letáky o našem projektu a sledovali hemžení kolem. Proplétali se tam dospělí i děti – německé, nově příchozí v pestrobarevných šálách, které dobrovolníci rozdávali.

Nakonec jsme udělali krátký rozhovor s představitelkou organizace Umwelt zentrum Dresden, která se zabývá ochranou přírody, ale v poslední době hlavně pořádá pravidelná debatní setkání, při kterých se zaměřuje především na výuku němčiny, ale také běžným záležitostem. které uprchlíci řeší. Claudia nám ve zkratce řekla toto: „Nemám v Drážďanech pocit, že by uprchlíků bylo moc. Prostě jde jen o to, jak se na to díváte. Obavy a strach ničemu nepomáhají, prostě řešíme praktické problémy. To, co hlavně potřebujeme jsou takováto setkání a chytré projekty pro vzájemné poznávání.“ Také s ní přineseme krátké video.

https://youtube.com/watch?v=9IlPXssjTrU%26cc_load_policy%3D1