Výstava v Café Lajka

Ve čtvrtek 29.září byla zahájena výstava Příběhy uprchlíků v Café Lajka. Vznikla díky tomu, že od začátku roku 2016 jezdí čeští dobrovolníci do Drážďan poznat tamní situaci a lidi, kteří do Německa přišli v poslední době především z Blízkého východu.

Vystava Cafe Lajka

„S lidmi převážně ze Sýrie, Afghánistánu či Iráku vždy natočíme krátký, zhruba desetiminutový rozhovor. Celý jej přepíšeme, přeložíme a uveřejníme. Vybrané pasáže videa zveřejníme (celé video by bylo příliš dlouhé) na internetových stránkách a rozšíříme ho mezi nejširší publikum. Možná, že přímé setkání alespoň skrze obrazovku pomůže trochu ztlumit strach z neznámého a jeho důsledky…“ říká k tomu koordinátor projektu Michal Majzner.

V první půlce roku 2016 proběhlo několik výjezdů dobrovolníků a na konci července jsme vyrazili do Drážďan na celé tři dny s malým týmem profesionálních dokumentaristů WeCan. Bylo natočeno patnáct rozhovorů a po každém z nich následovalo vyfotografování účastníků. Díky tomu vznikla tato výstava. Výstava potrvá do 19.října. Autorkou fotografií je Xenie Biazrukaja.

Můžete si prohlédnout fotografie ze zahájení výstavy, promítání prvních filmů a následné diskuze. Přítomni byli dokumentaristé WeCan – Markéta, Katka, Vítek, dále fotografka Xénie, překladatelka-dobrovolnice Hanka, pan Marek z Umweltzentrum Dresden i zástupce Česko-německého fondu budoucnosti, který projekt podpořil finančním příspěvkem.

4

V diskuzi padaly dotazy na to, co bylo nejtěžší při přípravě projektu (překlady z arabštiny a následné časování titulků) a na současnou situaci v Německu (k té mluvil právě zástupce Umweltzentrum a říkal, že bude určitě těžké hlavně najít možnosti kvalifikace a zaměstnání pro nově příchozí, ale také zdůrazňoval na příkladech, že jsou to samozřejmě podobní lidé jako my).

5

6

14501966_1236802129674910_527640016_n