Fátima, Sýrie

Prosím o jméno a místo odkud pocházíte.

Mé jméno je Fátima Tammúm, jsem ze Sýrie z oblasti Hasaka.

dsc_3035

Můžete říci, jaký byl váš život v Sýrii předtím, než nastaly potíže? Jaký byl každodenní život?

Můj život před konfliktem byl jako život každého člověka, který žije ve svém domově ve své zemi. Já jsem vystudovala obor třídní učitelky. Ráno jsem chodila do školy na vyučovací hodiny, odpoledne jsem se vracela domů a život pokračoval přirozeným způsobem.

Avšak poté co nastaly ty události, začala být situace hodně nebezpečná, čímž to znemožňovalo, aby život pokračoval normálně jako dřív.

Co pro vás znamená slovo radost?

Radost pro mě znamená, aby život člověka byl bez starostí a bez války, aby žil normální přirozený život, bez toho aby musel zažít válečný konflikt, díky čemuž vidí každý den lidi umírat a strádat.

Jaké jsou vaše vyhlídky na život zde v Německu? Cítíte se zde jako doma? Jak se k vám chovají Němci? Jak je to s integrací? Jak vidíte vaši budoucnost?

První rok zde byl život dost těžký, někteří lidi nás přijali, jiní ne. Druhý rok však začalo být pro mě důležité najít nějakou práci, nebo nějaké studium, neboť když zůstanu bez práce a bez vzdělání, tak německá společnost se na mě bude dívat hodně negativně.

Můžete říct něco o vašem studiu německého jazyka? Jak se vám v tom daří?

První rok jsem se pokusila to studovat, ale bylo to pro mě dost těžké. Zopakovala jsem pokus druhý rok, ve kterém jsem se snažila získat vysvědčení B1 a vstoupila znovu do kurzu na tři měsíce, ve kterém jsem hledala praktikum, abych se více integrovala se společností, ale v současnosti se snažím najít i práci, abych v sobě cítila větší pohodu. Je třeba se naučit jazyk, aby člověk mohl lépe žít.

 

Jak vidíte možnost soužití muslimů se společností v Německu? Nacházíte v tom něco těžkého?

Někteří lidé přijímají muslimy, jiní zas ne. Každý den vidíme, že je páchán nějaký zločin a vina je pokaždé svalována na Islám, jenže já říkám, že tohle je chybný názor, neboť i kdyby se pachatel hlásil k Islámu, nelze svalovat vinu na všechny příznivce té víry, poněvadž není jeden jako druhý; někteří jsou dobří, jiní zas ne.

dsc_3004

Cítíte se zde jako doma? Myslíte, že se jednou vrátíte do Sýrie?

Cítím se stále jako cestovatel a tuším také, že ta válka skončí za jeden rok nebo dva, a po skončení války se určitě vrátím do Sýrie, země kde jsem se narodila.

Jak vidíte zacházení Němců s vámi?

Viděla jsem spoustu lidí: Někteří se chovali dobře, jiní ne. Pokud jste dobrý člověk, můžete ostatním vydat poselství, že jste dobrý, pokud ne, tak tě nepřijmou v dobrém. Byli lidi, kteří se k nám chovali dobře a pomáhali nám a já jim děkuji. Jiní se na nás zase vůbec nedívali pozitivně.

Kde chcete pracovat nebo studovat?

Pokud jde o studium, chtěla bych zkusit oblast administrativní činnosti, a pokud mi to nevyjde, zkusím dokončit magisterské studium a dodělám to podle oboru, který jsem vystudovala na pedagogické fakultě.

Pokud to se studiem nevyjde, tak budu pracovat jako překladatelka.

Můžete říci, jaké je vaše náboženství?

Jsem muslimka, sunnitská muslimka.

Můžete něco vzkázat lidem v souvislosti s nedávnými útoky v Německu ve jménu IS?

Chtěla bych lidem říct, aby neházeli všechny do jednoho pytle, tedy aby neobviňovali celé miliony lidí za čin, který spáchal jednotlivec.

Ráda bych ještě dodala, že každý by se rád vrátil do své země. Problém je ale v tom, že tam nyní zuří válka, což jim nedovoluje vrátit se. Až ta válka skončí, třeba i za deset let, tak já budu z prvních, kdo se tam vrátí. Druhá věc je, že by nikdo neměl někoho posuzovat podle náboženství, ale podle toho, jak se chová.