Najib – Afghánistán

Jaké je Vaše jméno a odkud jste?

Jmenuji se Nagib. Mé příjmení je Mohebi. Jsem z Afghánistánu.

dsc_2341

Můžete nám také říci, proč jste odešel ze své země? A kdy jste odešel ze své země?

Ano, přesně, je hodně důvodů. Jeden je, že možná víte o Afghánistánu. Už asi tři desetiletí jsou v Afghánistánu války. A nedávno v těchto letech, tyto války… nebezpečí je tam stále více a více.

A v Afghánistánu je mnoho teroristických skupin, jako Talibán, Daesh, který je v Afghánistánu nový.

A kromě toho možná víte o afghánských kmenech: Paštunové, Hazárové, Tádžikové. A vždy v minulosti i v současnosti byl kmen Hazara pod vládou těch dvou kmenů.

Protože populace kmene Hazara není tak velká. Vždy byl pod vládou jiných kmenů.

A v Afghánistánu kdykoliv kdokoliv chce pracovat s ISAF nebo NATO nebo vládou, tak se v očích Talibánu stane kriminálníkem. Protože Talibán vůbec vládu neakceptuje. Ale kdo chce něco zlepšit v Afghánistánu, musí pracovat pro vládu, ISAF, NATO. A to není akceptovatelné pro Talibán.

A také jsou tam další důvody. Ale hlavním důvodem je toto, ano.

Bál jste se? O svůj život nebo život vašich blízkých, rodiny?

V Afghánistánu? Ano, jistě, ano. Přesně. V Afghánistánu jsem měl problém, protože jsem studoval univerzitu a moje rodina, všichni členové mojí rodiny pracovali ve vládě.

Moje sestra byla doktorkou v Afghánistánu a byla v nemocnici pod kontrolou, s podporou amerických lidí, kteří ji střežili.

A doktorkou v nemocnici…(nesrozumitelné) něco takového.

A také můj bratr byl instruktorem na univerzitě, ano, a to vše byly důvody, proč jsme přišli sem.

A přesně, pokud bych byl v Afghánistánu doteď, nevěděl bych, jakou bych měl budoucnost.

Protože možná víte, že místo, kde jsme v té době žili…(nesrozumitelné)… tam došlo k explozi v Afghánistánu.

Ano a přesně ..to byl …ten výbuch… při kterém bylo mnoho lidí zabito a zraněno a mnoho lidí bylo Hazara. Nic víc.

A poté jsme se rozhodli přijít sem.

dsc_2335

Takže jste přišel se svou rodinou?

Ano, přišel jsem, naštěstí, ano.

Jak vidíte vaši budoucnost v Německu? Jak vidíte sebe za rok či pět let?

Pokud bude situace, půjde to stejně, to vidím, protože, ano to je pro mne dobré.

Protože je to zatím osm měsíců, co jsem přišel sem a zatím jsem zde zcela spokojen, protože hlavním důvodem spokojenosti je bezpečnost.

A nikdo mi nevyhrožuje, ano ..a pokud bude situace stejná, ano, to se mi bude líbit, protože tu chci studovat ale, pokud se zde chci přihlásit na magisterské studium, musím mít CIC, ale přihlásil jsem se na mnoho univerzit a ano, oni akceptovali všechny mé dokumenty, je to dobré.

a myslím, že pokud zde budu moci zůstat, že zde budu velmi šťastný.

Co zde chcete studovat?

V Afghánistánu jsem studoval životní prostředí. Ano, absolvoval jsem vědy o životním prostředí a zde, pokud budu mít šanci, bych chtěl dostudovat magisterský titul.

A co děláte v každodenním životě, abyste se integroval do společnosti?

Převážně studuji sám doma, protože – nevím z jakých důvodů, ale německá vláda to má dosud tak, že Afghánci nemohou jít do školy, nemohou se dobře zapojit do společnosti, ale myslím z minulosti, že tyto problémy budou vyřešeny.

Převážně studuji doma a poté každé odpoledne přicházím sem (komentář: ABC-Tische) a mluvím s lidmi, s německými lidmi a poznávám vaši kulturu. A odtud mám mnoho přátel… vytvářím si kontakty a oni jsou velmi milí

Co Vám dělá například starosti? Je zde něco, co vám dělá starosti?

Zde? Ano, hlavní věcí, která mne trochu trápí je, že … ani na to nemohu myslet, pokud se německá vláda rozhodne deportovat lidi z Afghánistánu.

To je hlavní věc, která mne trápí a není pro mne dobrá.

A jinak… jinak je všechno ok ..ale jsou nějací lidé, kteří nemají rádi uprchlíky, ale není to velký problém.

A co si myslíte o teroristických útocích, které se staly minulé týdny v Německu?

Ano… přesně, byly teroristické útoky v Německu a Francii, ano, vím, že jsou některé teroristické skupiny, které nechtějí mír ani v Evropě či Americe.

Tyto teroristické skupiny jsou všude, Afghánistán, Asie, Evropa a Amerika, ale já vím …byli to muslimové, bohužel, ale myslím se jménem muslimové. Jen sebe nazývají muslimy.

Ale podle mých informací o mém náboženství, toto je velmi špatné a zakázané v islámu… nikdo nemůže zabít jiného člověka kvůli náboženství nebo jejich sektě. Ano, jsou lidé, kteří nechtějí mír a nemají ho rádi a důvodem je, že teď…  Můžeme to vidět: přesně jsem měl zkušenost minulý týden, že v Mnichově, když terorista zaútočil na ten obchod bylo to nějak tak.

Následující den jsem nechtěl jít vůbec ven, protože bych se možná setkal s jinými lidmi z Německa a byl jsem prostě zahanbený.

Protože němečtí lidé neřeknou… když jen jedna osoba z uprchlíků udělá nějaký teroristický útok a jiní lidé si mohou myslet, že všichni uprchlíci jsou stejní ale tak to není

My jsme z naší země utekli před těmito teroristickými skupinami, před těmi každodenními výbuchy a chceme zde mít bezpečný život, ale zde také vidím, že někteří brutální jedinci dělají to samé.

Ale lidé nejsou všichni stejní, všichni uprchlíci stejní.

Takže jak jste se cítil, když jste o tom slyšel?

Byl jsem smutný, protože jak víte zdejší vláda nechala uprchlíky do Německa přijít. Poskytli nám mnoho věcí, například bydlení, dali nám peníze, dali nám nějaké německé kurzy, ano všem uprchlíkům.

Ale na oplátku, na oplátku za jejich činnost za jejich německou činnost, pokud uprchlíci udělají takový teroristický útok, tak je to velmi špatné a je to hanba.

Co pro Vás znamená štěstí? Co Vás dělá šťastným?

Štěstí? Myslíte zde?

Ve Vašem životě.

Ok, nejdříve chci, aby byla moje země bezpečná, myslím, když tam nebude válka, protože nechci být zabit nepřítelem. Nejdříve zajistit mír v Afghánistánu a také pokud tu budu moci zůstat.

To je pro mne štěstí, protože mám mnoho plánů do budoucna.